Kwestie finansowe przy współpracy z architektem wnętrz

współpraca z projektantem wnętrzGdy nasza współpraca z architektem wnętrz przebiega poprawnie możemy oczekiwać, że przedstawiony zostanie nam koncepcyjny projekt wnętrz stanowiący około 30 procent wartości całego projektu. Jego przygotowanie nie jest możliwe bez odwiedzin w domu klienta, inwentaryzacja wymaga bowiem, między innymi, dokładnych pomiarów podłóg, ścian i okien. Architekt musi też stworzyć szkic, na który naniesiona zostanie lokalizacja gniazdek elektrycznych, grzejników itd. Sam projekt ma wiele form, nie powinny zdziwić nas więc nie tylko klasyczne rysunki, ale również rzuty. Już na etapie zawierania umowy powinniśmy zresztą określić, ile wariantów wystroju wnętrza ma nam zostać zaproponowanych. Jest to również doskonały czas, aby zapoznać się z próbkami materiałów i przeanalizować rozwiązania kolorystyczne, jeśli bowiem nie spełniają naszych oczekiwań, architekt może nanieść zmiany.

Honorarium architekta wnętrz liczy się od metra kwadratowego zaaranżowanej przez niego powierzchni, należy liczyć się przy tym z dość dużymi różnicami uzależnionymi od tego, czy współpracujemy z początkującym wykonawcą, czy też z osobą o dużej renomie. Efektem finalnym współpracy jest projekt wykonawczy, który charakteryzuje wyjątkowo duża precyzja. Uwzględnia on bardzo dokładną dokumentację techniczną, jego częścią składową jest przy tym również kosztorys. Jeśli nie mamy pewności, że wszystkie wytyczne zostaną zrealizowane we właściwy sposób, zawsze możemy skorzystać z nadzoru autorskiego. Najczęściej jest to dodatkowo płatna usługa, która gwarantuje, że w czasie realizowania projektu nie dojdzie do rażących odstępstw od jego wytycznych.

Powiązane artykuły

Dobra aranżacja wnętrz
Warto zatroszczyć się o solidną aranżację naszego wnętrza.W końcu zabieg ten wykonujemy raz na dłuższy czas, a chcielibyśmy przecież dobrze czuć się swoich czterech ścianach.
Jaki wystrój wybrać?

Wszystko zależy od Twoich upodobań - jedni wybiorą styl prowansalski, gdyż dobrze czują sie w jasnych, przytulnych wnętrzach. Z kolei inni postawią na nowoczesność i minimalizm, gdyż wolą podążać za nowymi trendami.

Kiedy zatrudnić architekta wnętrz?

Jeżeli sami nie mamy pomysłu na urządzenie mieszkania, bądź zwyczajnie nie mamy na to czasu warto zdać się na pomoc fachowca. Dodatkowym autet zatrudnienia takiej osoby jest fakt, iż może ona prowadzić nadzór wykonawczy przy....

Dobre porady

W naszych artykułach odnajdziesz praktyczne porady odnośnie zatrudniania architektów wnętrz - na co zwrócić uwagę, aby nie zatrudnić amatora, czego unikać itd.