Wnętrze w stylu prowansalskim

Wnętrze w stylu prowansalskimWnętrze prowansalskie powinno być proste i wdzięczne zarazem, choć efekt ten nie zawsze jest łatwy do osiągnięcia. Dominuje w nim sielski klimat, który podkreślają przyjemne kolory, takie jak biele i beże, a także błękity. Nie bez znaczenia jest zapach, najlepiej świeże zioła. Styl prowansalski pochodzi z południa Francji, czyli ciepłego klimatu przyozdobionego naturalnymi tkaninami i kwiatami polnymi. Jest to ujęcie zdecydowanie rustykalne, w którym nie brakuje ceramiki i kamienia. Kamienne podłogi łączą się z kamiennymi, ewentualnie ceglanymi wykończeniami ścian. Nigdy nie brakuje nawiązań do natury, co może w tym wypadku oznaczać głównie wzory kwiatowe i geometrię brył nawiązującą do dzieł natury.

Prowansalski dom zawsze będzie jasny, ponieważ nawiązuje do miejsca, skąd cały styl się wywodzi. Beże są zwykle kolorem dominującym, ale współgrają z nim na niemal równych prawach odcienie barw natury, między innymi błękitu i fioletu. Godne zauważenia są chropowate tekstury dające się odnaleźć na ścianach wnętrz domów i na sprzętach. Meble mogą posiadać przecierki na swoich drewnianych, beżowych frontach. Przepiękne są witrażowe szyby montowane w niektórych z nich. Prawdziwy prowansalski mebel powinien być wykonany w całości ręcznie, co dotyczy także witrażu. W dekoracji domu warto pamiętać o ziołach. Można je bez najmniejszego problemu podwiesić na belkach rozpostartych pod sufitem i w ten sposób uzyska się element nieodzowny dla południowego francuskiego domu. Jest to połączenie przyjemnego z pożytecznym, gdyż zapewniają one klasyczny prowansalski zapach stanowiący nieodłączny element stylu, jak również można je w każdej chwili napaść i siłą wrzucić do garnka, by poprawiły smak potraw.

Powiązane artykuły

Dobra aranżacja wnętrz
Warto zatroszczyć się o solidną aranżację naszego wnętrza.W końcu zabieg ten wykonujemy raz na dłuższy czas, a chcielibyśmy przecież dobrze czuć się swoich czterech ścianach.
Jaki wystrój wybrać?

Wszystko zależy od Twoich upodobań - jedni wybiorą styl prowansalski, gdyż dobrze czują sie w jasnych, przytulnych wnętrzach. Z kolei inni postawią na nowoczesność i minimalizm, gdyż wolą podążać za nowymi trendami.

Kiedy zatrudnić architekta wnętrz?

Jeżeli sami nie mamy pomysłu na urządzenie mieszkania, bądź zwyczajnie nie mamy na to czasu warto zdać się na pomoc fachowca. Dodatkowym autet zatrudnienia takiej osoby jest fakt, iż może ona prowadzić nadzór wykonawczy przy....

Dobre porady

W naszych artykułach odnajdziesz praktyczne porady odnośnie zatrudniania architektów wnętrz - na co zwrócić uwagę, aby nie zatrudnić amatora, czego unikać itd.